Diğer Ürünler

Kriko
Kriko elle taşınması mümkün olmayan ağır yükleri kaldırmak için kullanılan bir alettir. Araba lastiğini değiştirmek için sık sık kullanılır. Kaldıraç ve çıkrık gibi basit makine sistemiyle çalışan bu ürün sayesinde büyük ve geniş hacimli nesneleri oldukları yerden yukarıya kaldırabilirsiniz.
Kroki alırken önemli olan kendi ihtiyacınıza uygun ürünü tercih etmek. Bir başkasının kolaylıkla kullandığı ürün, sizi zorlayabilir. Servisimizde size en uygun kriko modelini bulabilirsiniz.
Bijon

Araç içlerinde parçaların birbirini tutması için kullanılan parçalar bulunmaktadır. Bijon da bu parçalardan biridir. Bijon nedir denildiğinde ise her zaman tam bir bilgi almak mümkün değildir. Tekerleklerin, kampanaya ya da diske bağlanması için kullanılmakta olan özel cıvatalara bijon denmektedir. Tekerlek sistemi bu sayede sabit bir şekilde kalmaktadır. Cıvata yapısı tamamen bu alana özel olarak oluşturulmuştur. Dayanıklı yapısı nedeniyle olası çarpmalar ya da seyir halinde iken taş sıçraması gibi durumlarda kırılma gibi bir olayla karşılaşılmamaktadır.

Bijonlar için üretilmiş olan özel sonumlar bulunmaktadır. Bu somunlar diğer bir adı ile bijon somunu olarak da bilinmektedir. Sektör içerisinde farklı tiplerde bijon bulunmaktadır. Sektör içerisinde bu bijon çeşitleri aracınızın markasına göre özel bir şekilde sunulmaktadır. Araç tipi, sınıfı, ön ve arka tekerlek bilgilerine göre bijon alınması gerekmektedir.

Bijon çeşitleri normal ya da şifreli olarak iki şekilde sunulmaktadır. Birden fazla çeşit bijon somunu içerisinde yer almaktadır. Normal bijon direkt olarak araçların fabrika üretiminde sunulan cıvatalardır. Şifreli bijonlar ise, tekerleklerin çalınmasını önlemek için kullanılmakta olan bijonlardır. Firmalar tarafından özel olarak bijon ve somunlar üretilmektedir.

Bijon Anahtarı

Motorlu taşıtlardaki tekerleklerin takılması ve sökülmesi gibi işlemlerde kullanılan araç bijon anahtarı her araçta bulunması gereken işlevsel el aletlerinden biridir. Bu anahtarlar lastikleri değiştirirken ya da tamirat işlemleri yaparken tekerleklerin sökülerek takılması için kullanılır.

Bijonların diske ve kampanaya sabitlenmesi gerekmektedir. Sabitleme işlemlerinde jant üzerinde yer alan bijon delikleri kampana ve disk üzerine bijonlara geçmiş olacak olan bir pozisyonda sabitlenmelidir. Somun ve bijon sıkılarak tekerleklerin değiştirme işlemleri sağlanmaktadır. Bijon sıkma işlemi sırasında kullanılan alet bijon anahtarı olarak anılmaktadır. Normal bijonlar için genel olarak her bijon anahtarı kullanılabilir. Ancak şifreli bijonlar için üretilmiş olan özel bijon anahtarı bulunmaktadır. Şifreli bijon anahtarı özel bir şekilde oluşturulduğu için kaybolması halinde bijonların sökülme işlemini yapmak için aracınızın şase numarası ile servise danışmanız gerekebilmektedir.

Bijon sökme işlemi için bijon anahtarı ilk önceliğiniz olmalıdır. Bu anahtarların dışında farklı bir aletin kullanılmaması gerekmektedir.

Jant Flanşı/Spacer

Spacer flanş araçların bijon ölçülerine göre, alüminyum malzemeden üretilen ara parçadır. Aracınızın orijinal jantlarının veya sonradan takılan jantlarınızın çamurluk mesafesine göre içerde durmasından kaynaklanan boşluğu aracınıza uygun spacer ile ortadan kaldırabilir, daha dolgun ve bütün bir görünüme sahip hale getirebilirsiniz. Kullanmak istediğiniz spacer’ların belirli ölçüleri vardır. Örneğin ; 15mm ölçüsündeki bir spacer aracınızın jantını 1.5 cm daha her iki taraftan dışarı almanızı sağlayacaktır. Spacer aynı zamanda, aracınızın aks mesafesini uzatarak virajlarda daha iyi ve dengeli bir yol tutuşu sağlar. Spacer takıldıktan sonra aracınızın üzerinden çıkan bijonlar kullanılmaz. Bijon mesafesi uzadığından dolayı daha uzun bijon gerekecektir. Piyasada bulunan çoğu spacer bijonları ile birlikte satılmaktadır. Piyasada bulunan plastik veya kalitesiz malzemeden üretilmiş spacer ve bijonlar hayatınıza risk oluşturabilir. Kaliteli alüminyum malzemeden üretilmiş bir spacer-bijon takımı, tüm yükü poryasından geneline dağıtarak bijonlar üzerindeki baskıyı yok eder. Profesyonelce yapılmış spacer’ları uzun yıllar sorunsuz ve sağlıklı şekilde kullanabilirsiniz

Lastik Tamir Kiti

Lastik tamir seti, bir çekiciyi veya servis istasyonunu aramanıza gerek kalmadan patlak bir lastiği hızlı bir şekilde tamir etmenizi sağlayan taşınabilir bir araç setidir. Lastik tamir kitinin geçici onarımlar için tasarlandığını ve genellikle çivi, vida veya küçük yol molozlarının neden olduğu küçük delikler için uygun olduğunu unutmamak önemlidir.

Lastik tamiri işinin oldukça kolay yoldan halledilmesini sağlayan bu kit, basit mantıkta bakıldığında patlak yerin hava ile temasının kesilmesini ve lastik inişinin sonlanmasını sağlıyor. Bu durum ister istemez lastik tamir kiti zararlı mı sorularının da önünü kesmiş oluyor.

Ancak lastik tamir kiti kalıcı bir çözüm değildir. Lastiğin ilk fırsatta profesyonelce onarılması veya değiştirilmesi gerekir. Lastiğinizin tamiri için servisimize gelebilirsiniz.